Oświetlenie - pomijane, a tak znaczące

Ocena: /10

Liczba ocen:

Oceń tą aktualność:

Kiedy wprowadzamy się do nowego mieszkania czy nowo wybudowanego domu bardzo często koncentrujemy swoją uwagę w pierwszej kolejności na kolorach ścian, podłogach czy meblach i dodatkach. Jest to oczywiste, że te elementy są nieodzowne i bez takich akcesoriów raczej nie ma szans na co dzień funkcjonować komfortowo i naturalnie, ale tak samo ważnym, a niestety nierzadko pomijanym asortymentem wyposażenia wnętrz domowego zacisza okazuje się też stosowny system oświetlenia.

Od światła zależy wszystko

To, na jaki rodzaj lamp czy żarówek się zdecydujemy ma ogromny wpływ w zasadzie na każdy rodzaj akcesoriów znajdujących się w danym pomieszczeniu. Weźmy za przykład chociażby standardowy salon w bloku. Jeżeli jest lato, dni są dłuższe a za oknem mocniej niż zazwyczaj w ciągu roku świeci słońce, promienie przenikają do pokoju i wnętrze jest ładnie rozświetlone, jednak co w pozostałych sezonach, gdy na zewnątrz jest zimno, mokro, panuje typowa szaruga jesienna czy zimowy półmrok? Wtedy to jak będzie się prezentował nasz pokój dzienny zależne jest wyłącznie od tego, jakie mamy oświetlenie. Lampy muszą być tak dobrane, aby umożliwiały nie tylko przyjemne i komfortowe przesiadywanie w naszym wnętrzu mieszkalnym, ale aby służyły praktycznie.

Źle dostosowane systemy oświetleniowe rzutują na kondycję naszych oczu a nawet na nasze samopoczucie. Im ciemniej w pokoju, tym gorszy nastrój, prędzej o przygnębienie, smutek a jak wskazują na to badania naukowców z zakresu psychologii – nawet o depresję. Kiepska forma naszych oczu to natomiast rezultat połączenia nieodpowiedniego światła ze światłem włączonego telewizora. By nie nadwyrężać swojego zdrowia, warto więc zainwestować w takie lampy, które będą nie tylko estetyczne i zgodne z naszym poczuciem gustu, ale również, co najważniejsze, optymalnie dobrane do naszego pomieszczenia.

Światło a cała reszta

Nie ma co ukrywać, że to właśnie oświetlenie może zasadniczo zmienić wizerunek danego pomieszczenia domowego zacisza. Nie jest zatem dobrym rozwiązaniem koncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na doborze elementów meblowych. Jeżeli podejdziemy do wyposażania poszczególnych lokum w naszym mieszkaniu tylko kierując się estetyką i eleganckim wyglądem pokoju, możemy uzyskać efekt wręcz odwrotny do zamierzonego. To, że lampa kształtem, stylem, materiałem, z jakiego jest wykonana czy fasonem pasuje do mebla nie oznacza, że nadaje się do naszego wnętrza.

Ciemne meble wymagają bardzo dużej ilości oświetlenia, dlatego też lampy nie mogą być też za ciemne, rzucające przygaszone, nieco zamglone światło, bo w konsekwencji otrzymamy przygnębiający mrok zamiast ładnie rozświetlonego i wyeksponowanego salonu reprezentacyjnego. Na takie nieco ciemniejsze lampy, przykryte ozdobnymi abażurami czy dużymi kloszami można sobie pozwolić wówczas, gdy zdecydowaliśmy się wcześniej na zestawy meblowe w jasnym odcieniu i gdy ściany wnętrza są pastelowe – kremowe, beżowe, ewentualnie pudrowy róż. Wtedy ciemne oświetlenie doda klimatu całemu pomieszczeniu, będzie oryginalnym elementem gwarantującym niepowtarzalną atmosferę.

Zdjęcia

Nieruchomosc w polsce.pl © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
System: Devmark.pl
Projekt graficzny: Devmark.pl